Na kartach historii
W hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego (1 sierpnia 2017)

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau uczcił pamięć powstańców warszawskich. W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego złożył kwiaty po uroczystej mszy świętej w łódzkiej bazylice archikatedralnej, a także otworzył wystawę poświęconą łódzkim akcentom w walkach w stolicy w 1944 r.

Mszę świętą sprawował bp Adam Lepa. – Wciąż za mało mówimy o heroizmie Polaków – mówił w swojej homilii. – A przecież przez wieki Polacy ratowali Europę: przed Mongołami, Turkami i Tatarami, a w 1920 roku przed Armią Czerwoną – dodał biskup. Tymczasem przekaz medialny, idący w świat, jest zupełnie inny, krzywdzący dla gościnnych i otwartych Polaków.

Sporą część kazania bp Adam Lepa poświęcił samemu powstaniu i tragicznej postaci jego dowódcy – gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego. Po wojnie znalazł się w Anglii, gdzie został tapicerem, żeby przeżyć. Generał polskiego wojska, któremu bano się pomóc, bo mogło to rozsierdzić samego Józefa Stalina… Biskup stanowczo podkreślił też, że Powstanie Warszawskie nie było błędem, mimo silnych głosów, również autorytetów, że jest inaczej.

Już po mszy świętej biskup Adam Lepa, ale także wojewoda Zbigniew Rau i przedstawiciele środowisk patriotycznych, złożyli kwiaty na mogile Sługi Bożego, księdza Tadeusza Burzyńskiego. Ten łódzki ksiądz to pierwszy kapłan, który zginął w Powstaniu Warszawskim, udzielając pomocy i posługi walczącym. Jego doczesne szczątki spoczęły w łódzkiej katedrze trzy lata temu.

Na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II otwarta została wystawa „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”, którą przygotował łódzki Instytut Pamięci Narodowej. – Powstanie Warszawskie to dar dla przyszłych pokoleń. Dla nas – mówił podczas otwarcia wojewoda Zbigniew Rau. – Powstańcy przekazali nam podstawową prawdę: nie ma godności bez wolności.

Wystawę można oglądać przez 63 dni, od 1 sierpnia do 3 października 2017 r.

Muzeum tradycjiMuzeum ziemi SochaczewskiejMuzeum Regionalne w KutnieMuzeum ziemi Wieluńskiej
Wykonanie: AI