Na kartach historii
Katyń – Pamiętamy! (13 kwietnia 2018)

W 78. rocznicę mordu katyńskiego oraz z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Pomnikiem Katyńskim w Łodzi zorganizowano uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. W obchodach wziął udział wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, w intencji zamordowanych w Katyniu, Twerze, Charkowie, Kijowie i innych miejscach na Wschodzie. Podczas liturgii biskup Adam Lepa powiedział: „ 13 kwietnia to dzień, kiedy wspominamy tragedię katyńską, doceniamy heroizm naszych żołnierzy. Zbrodnia katyńska to największa zbrodnia, ginęli najlepsi synowie naszej Ojczyzny. Zostali zamordowani dlatego, że byli wierni. Musimy czynić wszystko, aby o Katyniu mówić więcej i poważniej”.

Po nabożeństwie obchody przeniesiono przed Pomnik Katyński, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając tym samym hołd wszystkim poległym. Podniosłym momentem był apel pamięci oraz wspólna, wielowyznaniowa modlitwa, która zjednoczyła wszystkich wiernych i pozwoliła w skupieniu uczcić pamięć ofiar katyńskich. - Oficerowie zamordowani w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie byli rycerstwem nie tylko Rzeczypospolitej, ale także Polskiej duszy. Codziennie stawali wobec trudnych wyborów: ginąć czy też zdradzić Ojczyznę. To, że Polska była zdradzana należało do naszego doświadczenia narodowego od czasów potopu. Paradoksem wolnego człowieka jest pozbawienie go wyboru. Imperatyw wierności Ojczyźnie wykluczał wybór żołnierzy – zaznaczył Zbigniew Rau.

W trakcie uroczystości odczytano także list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do uczestników obchodów, w którym czytamy: „Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii. To haniebna próba zniszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co Polska miała najcenniejszego: wykształconych i oddanych Ojczyźnie obywateli. Bohaterowie, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolną Polskę, po kryjomu zostali zakopani w zbiorowych dołach w katyńskim lesie, i wielu innych miejscach. Tragedia rodzin, które nie miały informacji o ich losie to wielka, niezabliźniona rana”.

W łódzkich obchodach wzięli udział m.in.: prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi Janusz Lange, wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, komendant wojewódzki Policji w Łodzi Andrzej Łapiński, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów Mirosław Pejka oraz przedstawiciele służb mundurowych i władz lokalnych.

Muzeum tradycjiMuzeum ziemi SochaczewskiejMuzeum Regionalne w KutnieMuzeum ziemi Wieluńskiej
Wykonanie: AI